* Články *
převzato

 

Článek z Mladé Fronty: 

* Přátele najdete v Litvě *

 

O Litvě se nedá říci, že by sem rok co rok mířily karavany českých turistů. Upřímně řečeno, našinec se dostává do úzkých, už když má Litvu přesně umístit na mapě. Je to záhada, neboť turisté z ostatních částí světa si sem cestu dávno našli. K litevským hranicím je to sice jen asi tisíc kilometrů, avšak jízda přes nekonečné pláně v Polsku, bez dálnic a obchvatů kolem měst, se protáhne na dobrých patnáct hodin.

Ještě u města Augustów vládne hustý provoz a člověk podvědomě zatíná zuby při každém předjížděcím manévru (proud kamionů je nekonečný stejně jako ochota polských řidičů nasazovat svůj život), načež se rázem všechno zklidní.

Litva je sice skoro stejně velká jako ČR, ale má jen asi třetinu obyvatel, čemuž odpovídá i provoz na silnicích. Krajina dostává jiný ráz. Nízké pahorky porostlé neprostupnými hvozdy střídají pastviny, které jen občas zdobí nějaké to políčko. Do toho stovky jezer a jezírek. Vesnice málokdy lemují silnici, častěji jsou tvořeny shlukem osamělých usedlostí ukrytých mezi stromy.

Hvozdy, lesy a hájky dominují krajině, dokud se člověk z ničeho nic neocitne v hlavním městě Vilniusu - ale i sem sporadicky šlehají zelené chvosty lesů zbavených svého hájemství. Kdo by chtěl hledat ve Vilniusu Sovětský svaz, ať se toulá po sídlištích na periferii.

Staré Město připomíná jiné doby, například vládu knížete Gediminase ze 14. století se zbytky jeho hradu nad řekou Neris. Ve středověku byla Litva nezávislým státem a na svou dobu uplatňovala velmi originální politiku - ač sami pohani, vládci tolerovali vyznání všech náboženských směrů. Zachovaly se zde proto památky v podobě svatostánků všech církví. Katolické kostely (nejznámější je kostel svaté Anny) stojí po boku evangelických chrámů, zatímco pohádkově nasvícená fasáda pravoslavného chrámu svatého Mikuláše pomáhá pozdním chodcům uniknout svodům nočního života hlavního města. A těch není málo.

Pivo značek Utenos či Kalnapilis chutná výtečně, komu to nestačí, může ochutnat medovinu Krupnikas a procházku zakončit v nočním klubu Night Striptease Club Exclusive, kde vystupují zaručeně největší krásky severu. Až vás znudí Vilnius, můžete se vydat do nedalekého Trakai, kde se nad jezerem tyčí majestátní středověký hrad, nebo dále do malebného Kaunasu anebo ještě dále do přímořských lázní v Palanze.

Ať již však pokračujete dále do Lotyšska či nikoli, na zpáteční cestě se nezapomeňte zastavit v parku Grutas. Těsně před vjezdem do lázeňského městečka Druskininkai je ten nejokázalejší skanzen komunismu na světě. Je to vlastně "minigulag" (obklopují jej vodní příkopy se strážními hláskami, z nichž se neustále linou budovatelské písně) protkaný vysypanými cestičkami, podél nichž se tyčí všechny sochy komunistických potentátů, které se organizátorům podařilo sehnat.

Uprostřed gulagu" je malé muzeum, v němž teprve oceníte moudrost bývalých sovětských vládců a také jejich smysl pro poezii. Zarecitujte si spolu s Nikitou Chruščovem báseň o kukuřici: Pusť vezdě rozprostranitsa / kukuruzy novyj sort. Pusť poslužat kukuruza / dlja Sovětskovo sojuza! Humorné? Jak pro koho. Do podobných koncentračních táborů bylo svého času deportováno na 360 000 obyvatel Litvy. Pokud tedy potkáte skupinu návštěvníků ze Sibiře, raději se nesmějte příliš nahlas.

 

Může se hodit

 

Do Litvy není třeba vízum ani velký obnos peněz - zdejší ceny odpovídají českým. Na zájezdy do Pobaltí se u nás specializuje jediná cestovní kancelář - Pobaltí.cz. Další informace získáte na www.pobalti.cz nebo na telefonu 0312/688 577.

PĚT ODPOVĚDÍ PRO TY, KTEŘÍ SI PLETOU LITVU S LOTYŠSKEM

 

1. Jak se tam mluví, rusky?

Nikoli, litevsky. Tato řeč patří spolu s lotyšštinou mezi pobaltské jazyky, které tvoří zcela samostatnou skupinu (Litevci a Lotyši si však navzájem nerozumí). Většina Litevců nicméně rusky plynně hovoří, ačkoli dá trochu práce je k tomu přemluvit.

 

2. Je Litva skanzenem SSSR?

Možná, ale o nic více než Praha. Litevci až na výjimky považují éru SSSR za svou národní tragédii a snaží se po ní vymazat všechny stopy. Činí tak se směsicí upřímného zápalu a notnou dávkou černého humoru (viz Gutas Park).

 

3. Je to chudá země?

Přes absenci jakýchkoli informací jsou Češi bůhvíproč skálopevně přesvědčeni, že Litevci jsou podstatně chudší než oni. Omezme se na jediný údaj - průměrný plat v Litvě dosahuje asi 11 tisíc Kč při velmi podobných cenách, jako jsou české.

 

4. Co se dá tak daleko na severu dělat?

Navštívit staré hrady, sbírat houby v hlubokých, hustých lesích, plavit se po stovkách přírodních jezer, pojídat chutné pokrmy u dobrého piva a hořícího krbu (běžná součást restaurací) anebo a to není legrace - se vyhřívat na písečných plážích u překvapivě teplého moře.

 

5. Jak si stojí Češi v Litvě?

Jakožto Čech nemáte ve světě větších přátel než Litevce (snad kromě Lotyšů). Tato skutečnost je poněkud překvapující. Nejenže všichni Litevci znají Prahu, kterou používají jako přestupní stanici pro cesty na Západ. Také bedlivě sledují naše osudy, znají naše sportovce, a dokonce i spisovatele. Tiše nám závidí naše členství v Severoatlantické alianci. Připravte se na to, že během návštěvy Litvy budete dříve či později pověřeni doživotní funkcí neoficiálních vyslanců této země v zahraničí. Při naší ignoranci vůči Pobaltí jako celku je to to nejmenší, co pro tento region můžete udělat.

 

LUBOMÍR HEGER, lubomír.heger@mfdnes.cz

 


Článek z Mladé Fronty: 

* Litva: Tiché místo bez lidí *

 

˝Co vás napadne, když se řekne Česko?˝ pokoušeli jsme sympatickou Mildu u sklenice hutného litevského chmelového moku za dubovým stolem v jedné vilniuské pivnici. ˝Praha, hodně lidí, Švejk,˝ odtušila bezprostředně. Byl to zásah do černého. První, co nás napadlo po patnácti minutách jízdy od hranic, bylo: A kde tu jsou lidi?

Lesy, louky a kdesi mezi nimi porůznu roztroušené usedlosti. Ráj pro milovníky nerušeného pobytu v přírodě. V průvodci jsme si pak našli i údaje potvrzující, že první dojem neklamal. S 58 obyvateli na kilometr čtvereční působí tato pobaltská republika na Čecha jako panenské místo vybízející k odhalování a objevování skrytých krás. Pro člověka, který bydal dohromady ještě méně vědomostí o Litvě než Milda o Česku, není ostatně v této zemi o překvapení nouze. Již onen zvláštní pocit, že od našich hranic jedete stovky kilometrů na sever a především na východ, a když dorazíte do prvního litevského městečka, seznáte, že jste zas ve střední Evropě. Po historickém centru Vilniusu, překvapivě rozlehlém, můžete nachodit kilometry, a stále objevujete nová zákoutí. Na své si přijdou milovníci baroka, především jeho klasicistních forem. O to víc ale vynikne jako třešnička na dortu gotizující kostel svaté Anny, o němž legenda praví, že si ho chtěl okouzlený Napoleon odnést v dlani k sobě domů. Je to něco mezi písní z cihel a šperkařskou studií.

Svět hospůdek: Co je pro návštěvníka z Česka, především z jeho pivní oblasti, hodné zaznamenání, je příjemně hustá síť hospod a hospůdek. Brouzdat se večerním Vilniusem můžete celé hodiny vysíleni nedostatkem nebudete. I zde jste objeviteli. Každá z pivnic má svou atmosféru - od selských dvorů s hrubými stoly až po starobylá sklepení. Desítku, ba i dvanáctku najdete sotva. Typickým mokem jsou různé odrůdy černého piva, které se, zprůměrovány, rovnají naší šestnáctce. Pokud chcete dokončit procházku po noční metropoli, aniž byste riskovali ztrátu orientace, je dobré nepohrdnout místními chřupavými zákusky. Usmaženými hranolky černého chleba, na které si podle chuti a výdrže partnerky roztíráte česnek. A na stejném talíři servírovanými prouzenými kousky vepřových oušek. Posezení v pivním sklípku má i další výhodu - i přes průměrné jazykové dispozice se dozvíte téměř vše, čím tato země žije. Pro začátek ale stojí za to zaposlouchat se do litevštiny, která nemá nic společného s žádným z běžných jazyků. Šišlají tu podobně jako Poláci, ale ozývají se i tvrdší tóny. Život na severu nikdy nebyl procházkou růžovým sadem a vydrželi ti otužilejší. Při jednom rautu pro podnikatele i státní úředníky jsem s obdivem registroval, že tu téměř chybí typ ˝tlustých zátylků˝ a vdolkovitých postav, tolik obvyklý u nás. Samostatnou kapitolou jsou ale především ženy. Je v nich cosi ze skandinávské odtažitosti a současně i dávka slovanské poddajnosti. Žádná kost a kůže, ale zároveň ani měkkost forem. Spíše uchvacující pružnost. Flirt se tu pro vás stane potěšením - s přesně vyváženou dávkou vstřícné výzvy, plachosti a distance opravdové dámy. Jeden z místních hoteliérů nám prozradil, že mnoho dívek jen čeká na možnost provdat se na Západ. Tomuto dorostu ale ještě chybí ona přitažlivá vyzrálost. Svůj čas ale nevěnujte jen velkosvětské konverzaci. Uniklo by vám třeba poznání toho, jak nás s Litevci spojuje prožitek cizí nadvlády. Litva ho měla o sedm let delší a v hrůznějších rozměrech. S výjimkou Irska s jeho hladomory a masovým exodem snad neexistuje jiná oblast Evropy, kde by vás při pohledu na křivku vývoje počtu a národnostního složení obyvatel tak zamrazilo, jako právě v případě Pobaltí.

Jen pro silné povahy: Na sklepních žalářích vilniuské centrály KGB, dnes zpřístupněných, by mělo viset varování: Citlivým povahám vstup nedoporučen. Zvlášť když přijdete po ránu a sklepní kóje pro dva vězně, kde v dobách ˝vítězného komunismu˝ bylo natěsnáno až dvacet lidských bytostí, procházíte zcela sami. Máte pocit, že jste se ocitli ve stroji času. Každým pórem cítíte, jaké to je, když vás z cely prosycené výpary moči a potu vyvádějí jedenkrát za měsíc do sprch, kde na vás pro vlastní potěšení pouštějí střídavě vřelou a ledovou vodu. A pak přijdete do popravčí místnosti, v níž vám starý pán, jenž jí unikl jen o vlásek, ukazuje na fotografiích a pak pod prosklenou podlahou to, co po elitě národa zůstalo. Po katolickém knězi jen brýle, po sympatickém důstojníkovi nakouřená lulka. Historie to není tak vzdálená. Před televizní věží jsou dodnes pomníčky, připomínající třináct obětí masakru z ledna 1991, kdy sovětská soldateska rozháněla davy ochránců nezávislého vysílání. Najdete tam ale i prosbu o odpuštění psanou v azbuce.

Lenin mezi břízkami: Pokud pojedete do litevské metropole autem, stojí za malou odbočku Grutas Park u lázeňského městečka Druskininkai. Místní podnikatel, milionář a současně mimořádně respektovaná osobnost tady nechal vysušit svůj bažinatý pozemek. Svezl sem monumentální pomníky sovětské éry. Mezi břízkami na vás vykukuje Lenin i domácí litevští velikáni. Studovat někdy i řemeslně zajímavé plastiky sem jezdí znalci až ze zámoří. Pokud vás unaví procházka či emoce, načerpáte rychle síly v kolibě s krbem a skvělou kuchyní. Můžete si ale poručit i sledě se dvěma deckami vodky na zdar Stalina. Na druhou stranu od Vilniusu je zas častým cílem návštěv hrad Trakai, umístěný mimořádně fotogenicky na ostrově uprostřed jezera. Místo prohlídky poměrně chudé expozice uvnitř stojí spíše za to projít se po pobřeží, kochat se okolím a prohlédnout si i stánky se suvenýry. Nemusíte patřit zrovna k milovníkům jantaru, ale přece jen vás upoutá nabízená rozmanitost tohoto litevského přírodního bohatství. Nejcennější je prý bílý, ale pocit dávných věků, než se z pryskyřice stal vyhledávaný šperk, vane spíše z temně zelených kousků, pokud možno nebroušených. Ceny tu jsou dosti vstřícné. Představujete si, jak byste je sami mohli nacházet na písečném pobřeží Baltu, a mrzí vás, že to musíte odložit až na jindy. Svou vizitku nám Litva nabídla alespoň na mezinárodním turistickém veletrhu přímo ve Vilniusu. K notoricky známým destinacím patří především přímořské letovisko Palanga se širokým výběrem ubytování od luxusních hotelů až po cenově dostupná sanatoria. Na velké koupání v moři teplém i v sezoně nějakých osmnáct stupňů to sice možná není, ale spočinout na pláži stojí za to už kvůli krásné mořské scenérii. Znalci vyrážejí především na velkou písečnou kosu, která se táhne o něco jižněji od přístavu Klaipeda. Nedoceněným hitem jsou ale zcela jistě rozvíjející se možnosti agroturistiky. Poměrně levně je možné vybrat si z bohatého katalogu pronájem odlehlé usedlosti nebo srubu a stát se pánem místních jezer a lesů. Na vypůjčeném kole nebo i na koni můžete brázdit krajem. Sami Litevci nejraději jezdí do chráněné jezerní oblasti u města Ignalina na východě. S Vilniusem se bezpochyby rozloučíte s jistou nostalgií. Při zpáteční cestě po polských dálnicích si nakonec řeknete, že oněch deset tisíc, za které si můžete pořídit prodloužený víkend s leteckou dopravou, za to stojí. Vlastně jste se Mildy zapomněli zeptat, zda je vdaná. Ale zcela jistě jezdí skvěle na koni.Co byste měli vědět o Litvě

Kuchyně: Typická jídla jsou chutná, ale těžká. Základ tvoří černý chléb, bramborové placky, vepřové. Pozor na průvodci doporučované plněné bramborové knedlíky cepelinai. Slanina uvnitř a škvarky se smetanou svrchu mohou udělat divy. Hlavní chod v běžné restauraci pořídíte od sta korun, pivo je asi za padesát korun.

Jak se tam dostat: Vízum nepotřebujete. Autem přes Polsko to trvá asi 14 hodin, zpáteční autobusová jízdenka vyjde na necelé 4000 korun. V Česku existuje jediná specializovaná cestovní kancelář Pobaltí (www.pobalti.cz, tel. 0312/688 577). Nabízí i třídenní víkendové pobyty ve Vilniusu v ceně 10 000 korun s ubytováním a leteckou dopravou.

Doprava: Městská hromadná doprava je bez problémů, lístek v autobuse či trolejbuse dostanete i u řidiče. Kilometr na taxi vyjde ve Vilniusu asi na 10 korun. Autopůjčovny mají ceny obvyklé i u nás. Benzin je o něco lacinější. Rozšířené jsou půjčovny jízdních kol, zato tradice značených turistických stezek není zavedena pořiďte si mapu.

Praktické rady: Běžně se domluvíte rusky. U pracovníků v oblasti turistiky a mladší generace je častá angličtina. Základní informace pro turisty získáte na vládní internetové stránce www.tourism.lt. Měnová jednotka litas si udržuje poměrně stálý kurs (něco pod 10 korun). V případě problémů kontaktuje český konzulát ve Vilniusu (003702/661 041).
Ubytování: Ceny se pohybují v podobné relaci jako v Česku (skromnější dvoulůžkový pokoj ve Vilniusu vyjde asi na 1400 korun). V rámci agroturistiky seženete ubytování od 150 po 1000 korun na osobu, běžně okolo 350 korun. (Základní údaje na www.travel-lithuania.com)

 

Lidové noviny, Cestování, 16.03.2002, Pavel Máša

 

 

 

 

 

 


 

Článek z bývalého Rudého Práva: 

 

Elektronický archiv deníku PRÁVO spravovaný společností NEWTON Information Technology, s. r. o. http://pravo.newtonit.cz

Datum: 08.06.2002
Autor: Josef Miškovský
Zdroj: Právo
Strana: 14

* Riga nabízí nejen historii, ale také pláže *

Riga, největší město Lotyšska a Pobaltí, je zajímavá hlavne kulturními a historickými památkami. V jejím okolí se však nachází nekolik prímorských míst, která uspokojí i ty, co o dovolené chtejí predevším odpocívat. Lotyšská metropole minulý rok oslavila 800. výrocí svého založení. A je treba zduraznit, že i díky tomuto výrocí bylo v posledních letech v Rize zrekonstruováno mnoho památek. Na Radnicním námestí (Rátslaukums) v centru mesta zárí novotou Dum Cernohlavcu (Melngalvju nams). Gotická budova ze 14. století patrila ve stredoveku cechu, jehož clenové nosili cerné pokrývky hlavy (odtud její název). Dum byl znicen za 2. svetové války a nyní je znovu chloubou mesta. Dojem z nej trochu kazí nevzhledná moderní budova delící Radnicní námestí od námestí Lotyšských strelcu (Latviešu strélnieku laukums). Sídlí v ní však pozoruhodné Muzeum okupace Lotyšska, kde se mužete dozvedet všechno o nacistickém a sovetském režimu v Pobaltí. Další krásné stredoveké domy stojí na ulici Skárnu v samém centru mesta. Blok techto domu je zakoncen kostelem sv. Jana ze 13. století. Naproti nemu stojí kostel sv. Petra, jehož 123 metru vysoká vež je jednou z dominant Rigy. Jeho drívejší drevená konstrukce, znicená za 2. svetové války, byla svého casu nejvyšší v Evrope. Další tri krásné domy, kterým se ríká Tri bratri, stojí na ulici Mazá Pils. Každý z nich predstavuje odlišný stavební sloh od gotiky po baroko. Ve meste, jehož historické centrum je od roku 1997 na seznamu svetového kulturního dedictví UNESCO, se zachovalo i nekolik drevených budov, postavených nekdy v dobách vzniku dnešní lotyšské metropole. Pro rižskou architekturu je však jedním z nejcennejších souboru ulice Alberta s budovami ve stylu secese, o nichž se ríká, že jsou snad nejzachovalejším souborem modernistické architektury v Evrope. Další nej... drží varhany v kostele sv. Trojice. Mají 6786 píštal a jsou to údajne nejvetší kostelní varhany na svete. Budete-li pobývat v Rize, urcite si zvlášte v léte nenechte ujít návštevu prímorského letoviska Júrmala, které se táhne v délce asi 30 kilometru smerem na západ od Rigy. Júrmala je nejvetším prímorským lázenským mestem v celém Pobaltí. Kvalita vody v Rižském zálivu, dríve velmi znecišteném zvlášte v okolí Rigy i Júrmaly, se v 90. letech výrazne zlepšila. I to je jedním z duvodu, proc se do Júrmaly rychle vrátili nejen domácí, ale i zahranicní návštevníci. Presto je dnes význam Júrmaly menší než v dobe, kdy se sem jezdili rekreovat a lécit vysocí carští úredníci i nejvyšší predstavitelé sovetského politbyra. Júrmala však nemá jen kilometry hezkých píscitých pláží. Na príjemné vycházky je možné se vydat po júrmalských rezidencních ctvrtích, stavených v 19. a pocátkem 20. století. Rezidencní bloky reprezentují zajímavé stavební slohy (secese, funkcionalismus, novogotika atd.). Proto byla Júrmala zarazena na Seznam svetového kulturního dedictví UNESCO. Júrmalské hotely vetšinou nabízejí kvalitní ubytování za pomerne vysoké ceny (i v Rize lze na levnejší hotel narazit s vetší pravdepodobností). Je však možné nocovat v nekterém z júrmalských kempu (napr. Vaivari ve stejnojmenné ctvrti), ceny se pohybují mezi 3 a 7 laty (180-420 Kc) za osobu a noc v chatce a 1,50-2 laty za osobu ve stanu. Do Júrmaly se lze z Rigy snadno dostat prímestskou železnicí (tzv. elektricka), která jezdí každých 10-30 minut. Informace: v Júrmale na Jomas 42 (ctvrt Majori), e-mail: jurmalainfo@mail.bkc.lv, v Rize na Ratslaukums 6 (v Dome Cernohlavcu), e-mail: tourinfo@lgs.lv. Lotyšská Júrmala patrí k nejoblíbenejším prímorským letoviskum v celém Pobaltí. Dum Cernohlavcu, jedna z hlavních pozoruhodností lotyšské Rigy, znicené za 2. svetové války, byly znovu postaveny v puvodní podobe.

NEWTON Information Technology, s. r. o. Copyright (c) 2001
Zdrojem zpráv je PRÁVO, BORGIS, a.s. Copyright (c) 2000 - 2001

 

* *


 E-Mail: Michal

* ZPĚT *